اتصال ایران بازار اقتصاد اقتصاد مشاهده

اتصال: ایران بازار اقتصاد اقتصاد مشاهده سرمایه گذار سرمایه گذاری اخبار اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

پرونده بنزین همواره روی میز دولت باز است و تقریبا هر ماه یک‌بار گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد تصمیمی که دولت می‌خواهد راجع به آینده سوخت در کشور اتخاذ کند، مطرح

پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

عبارات مهم : بنزین

پرونده بنزین همواره روی میز دولت باز است و تقریبا هر ماه یک بار گمانه زنی های مختلفی در مورد تصمیمی که دولت می خواهد راجع به آینده سوخت در کشور اتخاذ کند، مطرح می شود. گزینه های احتمالی بین دونرخی کردن، سهمیه بندی یا زیاد کردن قیمت سوخت می چرخد و فعلا با الزام استفاده از کارت سوخت، احتمال سهمیه بندی از همه نیرومند تر هست.

به گزارش ایسنا، در بودجه سال 1397 دو تبصره ۱۴ و ۱۸ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ رنگ دیگری به احتمال زیاد کردن قیمت بنزین در امسال داد و حتی سقف ۱۷ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان نیز جهت مابه تفاوت زیاد کردن قیمت حامل های انرژی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۶ تعیین شد.

از همان وقت زمزمه های زیاد کردن قیمت بنزین دهان به دهان شد و احتمالات حول و حوش این عنوان همچنان مطرح می شود. احتمالاتی که با الزام مجدد استفاده از کارت سوخت قوت گرفت و هرچند شایعات از احتمال دو نرخی شدن و حتی زیاد کردن قیمت بنزین خبر می دهند ولی هنوز هیچ مقام مسئولی به طور رسمی این شایعات را تایید نکرده است.

پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

تنها موضوعی که محرز است این است که دولت قصد دارد استفاده از کارت سوخت را به طور جدی پیگیری کند و اینکه بر اساس لایحه بودجه اجازه دارد قیمت سوخت را زیاد کردن دهد. این درحالی است که روند مصرف سوخت در کشور به شدت در حال زیاد کردن است و هر ماه شاهد زیاد کردن مصرف بنزین نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل هستیم.به طوریکه طبق اخرین آمار مصرف بنزین در خردادماه نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 11 درصد رشد داشته است.

در این راستا،حسن ضیاء کاشانی،مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش فراورده های نفتی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به تکمیل پالایشگاه ستاره خلیج فارس اظهار کرد: در حال حاضر نیاز داخلی کشور به بنزین با تکمیل فازهای پالایشگاه ستاره خلیج فارس تامین می شود ولی از سوی دیگر متاسفانه سالی ۱۰ درصد به رشد مصرف بنزین اضافه می شود که بخشی از آن هم مربوط به قاچاق هست. لیکن با توجه به تضعیف استفاده از کارت سوخت، میزان قاچاق نسبت به سال های قبل زیاد کردن پیدا کرد هست. یکی دیگر از دلایل زیاد کردن مصرف بنزین تولید و فروش خودروهای داخلی است که بعضی از این خودروها سوخت بیشتری مصرف می کنند.

پرونده بنزین همواره روی میز دولت باز است و تقریبا هر ماه یک‌بار گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد تصمیمی که دولت می‌خواهد راجع به آینده سوخت در کشور اتخاذ کند، مطرح

LPG جایگزین بنزین شود

وی با بیان اینکه LPG می تواند جایگزین بنزین شود، توضیح داد: در حال حاضر LPG در کشور تولید و صادر می شود و می تواند تا ۴۰ میلیون لیتر جایگزین بنزین شود. اگر از رانندگان تاکسی که پرمصرف ترین مشتریان سوخت هستند، پرسش شود، مشخص می شود که آنها LPG را به CNG ترجیح می دهند. دنیا به سمت استفاده LPG به جای بنزین و CNG به جای نفت گاز در حرکت است ولی ما با توجه به شرایطی که داشتیم CNG را جایگزین بنزین کردیم. به نظر من LPG می تواند نیاز کشور را تامین کند و با تحریم ها مقابله کند. نیاز به تکنولوژی خاصی هم ندارد و تنها راه اندازی پیت در خودروها کافی است.

هر گونه زیاد کردن قیمت بنزین ظلم در حق مردم است

مدیرعامل اسبق شرکت ملی پخش در ادامه در مورد واقعی کردن قیمت بنزین اظهار کرد: زمانی که در شرکت پخش مسئولیت داشتم، از واقعی شدن قیمت های سوخت دفاع می کردم ولی در حال حاضر متوجه می شوم با حقوقی که دریافت می کنم تنها می توانم تا شانزدهم ماه یک زندگی معمولی را اداره کنم. به طور کلی با این سقف پرداختی حقوق در داخل کشور هر گونه زیاد کردن قیمت سوخت ظلم در حق مردم است.

پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

کارت سوخت مانع قاچاق فرآورده می شود

کاشانی با تاکید بر اینکه کارت سوخت تنها ابزاری است که می تواند از قاچاق فرآورده جلوگیری کند، افزود: در زمانی که کارت سوخت در کشور عزیزمان ایران ارائه شد، همه کارکردهای آن به کار گرفته نشد و به طور کلی طرح آن کاملا پیاده نشد. زمانی که مردم از کارت سوخت استفاده کردند، میزان مصرف ۲۵ میلیون لیتر در روز کم کردن یافت در حالی که همه خودروها در سراسر کشور در حال تردد بودند و کمبود بنزینی در کشور وجود نداشت.

پرونده بنزین همواره روی میز دولت باز است و تقریبا هر ماه یک‌بار گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد تصمیمی که دولت می‌خواهد راجع به آینده سوخت در کشور اتخاذ کند، مطرح

وی ادامه داد: قرار بود کارت سوخت جایگزین کارت ماشین شود و میزان سوخت متناسب با نوع و مدل ماشین تعیین شود که این طرح کامل اجرایی نشد من مطمئن هستم در حال حاضر ۱۵ میلیون لیتر بنزین در حال قاچاق است.

این درحالی است که عباس کاظمی مدیرعامل سابق شرکت ملی پخش بر واقعی شدن قیمت سوخت تاکید کرد و ایسنا گفت: به نظر من تنها راه مدیریت مصرف سوخت در کشور واقعی کردن قیمت آن است.

پرونده قیمت بنزین در آینده باز است

واژه های کلیدی: بنزین | پرونده | استفاده | لایحه بودجه | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs