اتصال ایران بازار اقتصاد اقتصاد مشاهده

اتصال: ایران بازار اقتصاد اقتصاد مشاهده سرمایه گذار سرمایه گذاری اخبار اقتصادی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

یکی از تفاوت های مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بورس های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتی

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

رکودهای متفاوت در بورس تهران

عبارات مهم : ایران

یکی از تفاوت های مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بورس های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتیب، در شرایط افت قیمت ها در بورس تهران، همکاری معامله گران نیز به شدت کم کردن پیدا می کند. به عبارت دیگر یکی از مواردی که همواره در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران مشاهده می شود، افت محسوس حجم معاملات در دوره هایی است که بازار سهام وارد روندی نزولی شده است است.این همبستگی بین حجم معاملات و نوسان قیمت ها در دوره رونق نیز مشاهده می شود.

به طوری که همگام با رشد قیمت سهام، حجم معاملات نیز زیاد کردن می یابد.این در حالی است که این روند در بورس های بین المللی سهام، روند کاملا معکوسی دارد؛ به طوری که در این بورس ها در وقت ریزش قیمت ها، حجم معاملات زیاد کردن می یابد. کارشناسان دلایل این تفاوت را متنوع نبودن ابزارهای معاملاتی در بازار سهام کشور، عدم تناسب اندازه بورس نسبت به اقتصاد، تاثیرپذیری از ریسک سیستماتیک و ضعف بازارگردانی می دانند. بررسی های «دنیای اقتصاد» از بورس های بین المللی شاهد این مدعا است.( این بررسی ها در نمودارهای همراه قابل مشاهده است.)

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

عدم تنوع ابزارهای معاملاتی در بورس تهران

به نظر می رسد یکی از بااهمیت ترین دلایلی که به موجب آن رابطه مستقیمی میان نوسانات شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و حجم معاملات برقرار شده است هست، یکطرفه بودن بازار به علت عدم تنوع ابزارهای معاملاتی هست. به عبارتی به علت نبود ابزارهای متنوع در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سهامداران تنها در وقت هایی که شاخص بورس روندی صعودی دارد، سود کسب می کنند. بر این اساس در وقت رکود، بازار سهام جذابیتی جهت سرمایه گذار ندارد و به همین علت در این دوره ها، حجم معاملات افت محسوسی را تجربه می کند.

یکی از تفاوت های مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بورس های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتی

این در حالی است که در بورس های پیشرفته در وقت رکود بازار سهام؛ تحلیل ها متفاوت شده است و تقابل این تحلیل ها خود باعث زیاد کردن فعالیت سرمایه گذاران می شود. در این بازارها افراد تنها از زیاد کردن قیمت و جهت بازار کسب سود نمی کنند، بلکه آینده نگری روند آتی بازار نیز بازدهی مناسبی نصیب فعالان بازار سهام می کند. یکی از دلایل این امر توسعه ابزارهای متنوع در بورس های جهانی هست. از بااهمیت ترین مزایای این ابزارهای مالی می توان به امکان کسب سود حتی در شرایط رکودی و افت قیمت ها اشاره کرد. ابزارهایی همچون ابزار مشتقه، اختیار سهام و آپشن های متفاوت علاوه بر عمق بخشی به بازار سهام باعث می شوند تا سهامداران حتی در شرایط نزولی نیز به فعالیت خود در بازار ادامه دهند.

سهم اندک بازار سهام کشور عزیزمان ایران از اقتصاد

همان طور که اشاره شد در بورس های پیشرفته دنیا در موقع نزولی شدن بازار سهام شاهد زیاد کردن حجم معاملات هستیم و این متغیر با صعودی شدن قیمت ها رو به کم کردن می گذارد. واقعیت این است که در این کشورها اندازه بورس نسبت به اقتصاد بزرگ و متناسب هست. این در حالی است که بررسی های «دنیای اقتصاد» نشان می دهد سهم بازار سهام کشور عزیزمان ایران نسبت به تولید ناخالص داخلی کمتر از میانگین جهانی است.

نسبت ارزش بازار سهام کشور عزیزمان ایران از تولید ناخالص داخلی حدود 31 درصد است که این رقم کمتر از نصف کشورهای بریکس و کمتر از یک سوم میانگین جهانی هست. علاوه بر این آنچه در بورس های بین المللی مشاهده می شود وجود بازیگران ثابت و حرفه ای متناسب با عمق بازار و وجود ابزارهای متنوع مالی هست. از آنجایی که در بازار سهام این کشورها نقدینگی مشخصی در گردش هست، با اوج رفتن قیمت ها طبیعتا از حجم معاملات کاسته می شود. در این میان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران به علت سهم اندک از اقتصاد کشور و همچنین اندازه کوچک بازار نسبت به نقدینگی موجود، در وقت رونق، شاهد هجوم نقدینگی خارج از بازار است.این امر باعث زیاد کردن قابل توجه حجم معاملات در دوران رونق می شود.

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

تاثیرپذیری از ریسک سیستماتیک

آنچه در بازار سرمایه کشور عزیزمان ایران به وضوح دیده می شود تعداد قابل ملاحظه سهامدار حقیقی است که به طور مستقیم وارد گردونه معاملات شده است و به خرید و فروش سهام می پردازند. این عنوان باعث می شود تا سهامدار به علت نبود دانش کافی و همچنین عدم دسترسی کافی به اطلاعات، از ریسک های سیستماتیک تاثیر پذیرفته و رفتاری هیجانی از خود بروز دهند. موضوعی که در دوره رکود زیاد به چشم می آید وکاهش حجم معاملات را به دنبال می آورد. این در حالی است که بررسی بورس های جهانی نشان می دهد در این کشورها سرمایه گذار از طریق صندوق های سرمایه گذاری و غیره وارد معاملات بازار سرمایه شده است و طبیعتا نوسانات هیجانی در این بازارها کمتر مشاهده می شود.

یکی از تفاوت های مهم بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با بورس های جهانی آن است که در این بازار، رابطه مستقیمی میان حرکت شاخص و حجم معاملات وجود دارد. به این ترتی

ضعف بازارگردانی در بورس تهران

یکی از مواردی که کارشناسان بازار سهام بر آن تاکید دارند، ضعف بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در به کارگیری بازارگردان ها هست. یكی از وظایف مهم بازارگردانان بورس، حفظ بازار روان و منظم هست. به نظر می رسد اعمال محدودیت هایی از جمله حجم مبنا و محدودیت در دامنه نوسان جایگزین بازارگردان ها در بازار سرمایه کشور عزیزمان ایران شده است اند. این عنوان باعث می شود تا در وقت بروز اتفاقات تاثیرگذار بر بازار به علت یکطرفه بودن، شاخص ها و حجم معاملات در مسیر یکسانی قرار گرفته و همزمان با رکود بازار شاهد کم کردن حجم معاملات نیز باشیم.

چهار علت همبستگی حجم معاملات و شاخص بورس

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

علی اسلامی بیدگلی، تحلیلگر بازار سهام در این خصوص به «دنیای اقتصاد» گفت: طبیعتا یکی از چالش های اقتصاد ایران، اندازه بازار سهام و همچنین تعداد اندک فعالان بزرگ در این بازار هست. اندازه بازارهای سهام هر کشوری در دنیا با تولید ناخالص داخلی آن کشور مقایسه می شود. کشور عزیزمان ایران از این منظر در رتبه های پایینی قرار دارد. این عنوان نشان می دهد که میزان اهمیت بازار سرمایه جهت ذی نفعان اقتصاد کشور عزیزمان ایران در رده پایینی قرار دارد. طبیعی است که در چنین مواقعی شاهد یکطرفه بودن جهت بازار باشیم به طوری که در دوره های رونق حجم معاملات شتاب می گیرد و در دوره های رکود ورود به معاملات سهام از جذابیت اندکی جهت سرمایه گذاران برخوردار باشد.

وی اضافه کرد: واقعیت این است که در بازار سهام ایران، ابزارهای مالی آنگونه که باید نتوانسته اند توسعه پیدا کنند تا در دوره های نزولی ابزاری جهت کسب درآمد سرمایه گذاران باشند. سرمایه گذار بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران زمانی می تواند سود کند که بازار در یک مسیر صعودی قرار گرفته و قیمت سهام زیاد کردن یابد. این در حالی است که در دنیا به موجب وجود ابزارهای مالی همچون ابزار مشتقه و آپشن های متفاوت این وقت پیش روی سهامداران قرار می گیرد تا از روند نزولی بازار نیز بازدهی کسب کنند. به عنوان مثال در این کشورها زمانی که آینده نگری می شود قیمت ها در مسیر نزولی قرار گیرد، سرمایه گذار با در اختیار گرفتن ابزاری همچون short sell کسب سود می کند. short sell یا فروش استقراضی در حقیقت فروش اوراق بهاداری است که فروشنده مالک آن نیست. به عبارتی دیگر سهامدار زمانی که آینده نگری می کند قیمت سهام خاص در آینده کم کردن یابد، آن را از دارنده آن قرض گرفته و در بازار می فروشد و بعد از کم کردن قیمت، آن را با قیمت پایین تر خریداری کرده و باز بعد می دهد.

اسلامی با تاکید بر تاثیرپذیری بالای واحدهای سرمایه گذاری در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از ریسک های سیستماتیک عنوان کرد: هر چند سهم بازار سهام کشور عزیزمان ایران از بعد انداز مردم بسیار اندک است ولی شاهد حضور تعداد قابل توجهی سرمایه گذاری مستقیم به وسیله سرمایه گذاران حقیقی هست. این در حالی است که در دنیا سرمایه گذاری مستقیم به وسیله افراد کمتر مشاهده می شود و اغلب سرمایه گذاران از طریق صندوق های سرمایه گذاری و یا بازنشستگی وارد معاملات سهام می شوند. طبیعتا مدیران و عاملان این صندوق ها از دانش بالاتر و سرعت دسترسی سهل تری نسبت به افراد حقیقی برخوردار بوده و در وقت بروز ریسک های سیستماتیک واکنش‌ها هیجانی کمتری از خود نشان می دهند. باید توجه داشت زیاد کردن رفتارهای هیجانی در بازار سهام کشور عزیزمان ایران باعث می شوند تا در دوره های رکودی بازار سهام شاهد افت قابل توجه معاملات باشیم.

این تحلیلگر بازار سهام افزود: محدودیت های بازار سهام کشور عزیزمان ایران و عملکرد ضعیف صنعت بازارگردانی در کشورمان از دیگر دلایل رابطه مستقیم نوسانات شاخص بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران و حجم معاملات هست. در حال حاضر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با محدودیت هایی از جمله حجم مبنا و دامنه نوسان زحمت می برد. این در حالی است که در بورس های پیشرفته نوسانات بازار سهام از طریق بازارگردان ها کنترل می شود و این بازارها از به کار بردن محدودیت های مذکور خودداری می کنند. باید اذعان کرد سفارش های خرید و فروش غیرمتعارف باعث ایجاد عدم تعادل در عرضه و تقاضای سـهام شده است و نوسانات قیمتی را شدت یافتن می کند.

یکی از راه های كنترل این نوسانات اجازه فعالیت به بازارگردان ها در تالارهای معاملاتی بورس هست. بازارگردانی به عنوان یك مكانیزم در بازار سرمایه، ایجاد بازار منظم و منصفانه و نیز بازار پیوسته را تسریع می کند، به این ترتیب بازارگردان ها بدون آنكه خود نوساناتی را در قیمت سهام ایجاد کنند، زمینه زیاد کردن و كاهش قیمت سهام را متناسب با حجم عرضه و تقاضا فراهم می کنند. این عنوان باعث می شود تا در وقت بروز اتفاقات تاثیرگذار بر معاملات، قیمت ها دستخوش تغییرات هیجانی نشده و معاملات در تعادل قرار گیرند. این رکن ولی در بازار سهام ایران، مورد غفلت قرار گرفته است.

اخبار اقتصادی – دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصاد | اقتصاد | مشاهده | سرمایه گذار | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

رکودهای متفاوت در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs